start idea aktualności nasi eksperci program materiały galeria linki dołącz do nas


aktualności

Ruszyła III edycja Lubuskiej Akademii Rozwoju
19 12 2018
Lubuska Akademia Rozwoju to cykl warsztatów dla przedsiębiorców oraz samorządowców, podczas których można uzyskać wiedzę na temat funduszy unijnych, promocji marki oraz wsparcia przedsiębiorczości. - To  taka platforma wymiany doświadczeń. Tutaj łączymy teorię z praktyką, a wszystko po to, aby włączyć Państwa do aktywnego życia w regionie lubuskim - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas inauguracji, 14 grudnia br. Gościem był Grzegorz Łapanowski, który został ambasadorem województwa.

- Urzędnicy i przedsiębiorcy, podnoszą kwalifikacje i korzystają z możliwości, jakie daje LAR. To przekłada się na efektywne zarządzanie regionem, a to jeden z naszych priorytetów. Pierwsze dwie edycje Akademii spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. To się sprawdza, dlatego kolejna startuje z najlepszymi wykładowcami. Chcemy, żeby samorząd województwa był rozpoznawalny, żeby był przewidywalny. Chcemy przekazać wiedzę bardzo szczegółową, ale również priorytety – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek podczas swojego wystąpienia mówiła o pracach nad Strategią Rozwoju Województwa. – Chcemy z Państwem konsultować nasze priorytety, nasze cele operacyjne, to co chcemy zrobić w tej najbliższej przyszłości. Moment jest znakomity, ponieważ jest to nowe otwarcie. Skończyła się jedna kadencja, zaczyna się kolejna 5-letnia – mówiła marszałek.

Jak podkreślała marszałek wyznaczono już priorytety na nowe otwarcie. Zachęcała do zapoznania się z nowym programem, który jest tworzony. – Mamy 10 priorytetów w Regionalnym Programie Operacyjnym. Dbając o dobre warunki do życia mieszkańców, chcemy żeby region był jeszcze bardziej inteligentny. Takie jest ukierunkowanie polityki spójności po 2021, a my to już robimy. Region bardziej inteligentny – postawiliśmy na inteligentne specjalizacje, wśród nich przede wszystkim zdrowie i jakość życia. One zależą od nas samych. Po pierwsze to co jemy, po drugie aktywność fizyczna, po trzecie środowisko. Samorząd województwa lubuskiego stawia na zieloną krainę nowoczesnych technologii. Stąd inteligenta specjalizacja numer 1 – mówiła marszałek.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaznaczyła, że region będzie  bardziej inteligentny, jeśli postawimy na rozwój parków naukowo-technologicznych, a w nowej perspektywie powstanie Park Technologii Kosmicznych, czyli park technologii innowacyjnych. Przypomnijmy, w tym tygodniu marszałek podpisała umowę partnerstwa z Centrum Badań Kosmicznych. - W Nowym Kisielinie, tam gdzie są trzy instytuty od stycznia będzie pracował również oddział Polskiej Akademii Nauk. Zadanie ma być dofinansowane ramach RPO – Lubuskie 2020. To jest największe wyzwanie w pierwszym priorytecie region bardziej inteligentny. Po drugie region bardziej przyjazny środowisku. - Walka ze smogiem będzie numer jeden w tym priorytecie. Już rozpoczęto działania. Stworzono specjalny program, który finansuje wymianę starych pieców.

Jak podkreślała marszałek priorytet trzeci to region, który łączy. To finansowanie dróg, budowa mostów, po to, aby region był jeszcze bardziej dostępny transportowo i teleinformatycznie. To także finansowanie projektów w zakresie e-usług. Kolejny to region silny społecznie, a co się z tym wiąże inwestycje w infrastrukturę społeczną. To także inwestycje w zdrowie. Bo region silny społecznie to region zdrowy, dlatego budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielone Górze. Następny to region bliżej obywateli z budżetem obywatelskim, który wchodzi od przyszłego roku.    

Nan koniec marszałek zaprosiła do aktywnego uczestnictwa w Akademii. - Dziś będzie trochę o gotowaniu, trochę o marketingu. Może część z Państwa była zaskoczona, może kogoś to zaintrygowało. Chodzi o to, aby ze swojej pasji, z tego co naprawdę robimy, zrobić narzędzie do życia, zrobić taki złoty środek do zarabiania  - dodała marszałek.    
  
Pasja, determinacja, praca      
O tym, jak osiągnąć sukces w biznesie opowiedział  Grzegorz Łapanowski – Lubuszanin (pochodzi z Zielonej Góry), kucharz, przedsiębiorca, dziennikarz kulinarny, założyciel i prezes Fundacji Szkoła na Widelcu, właściciel Food Lab Studio, inicjator Gastro Garden i organizator Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego. Autor licznych książek kulinarnych, a także wielu programów telewizyjnych i radiowych. Juror oraz prowadzący polską edycje kulinarnego show Top Chef.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę być tu z Państwem. Sercem zawsze czuję się ambasadorem miejsca, z którego jestem. To jest region, który mam zawsze w sercu i który będę wspominał. Misją naszej działalności jest strategia 3P – praca, praca i praca. Parę lat temu wymyśliłem, że stworzę zespół ludzi, którzy będą realizowali najróżniejsze projekty kulinarne. Zaczęliśmy od robienia warsztatów kulinarnych, małych akademii kulinarnych, które robiliśmy najpierw w Warszawie, później w różnych miastach w Polsce, najpierw dla dzieci, potem dla dorosłych. Później robiliśmy też sesje zdjęciowe, sesje wideo. Żaden sukces, zrealizowana misja, każdy z tych projektów, nigdy nie zrobiłem tego sam. To jest jedna z najważniejszych rzeczy.  Miałem dużo szczęścia w życiu, że spotkałem ludzi, którzy mieli dużo otwartości w sobie, którzy mi zaufali i podzielili się ze mną swoją wiedzą – mówił.

G. Łapanowski podkreślał, że bardzo istotna jest umiejętność przekonania ludzi do swoich pomysłów.  -  Ważna jest współpraca, komunikacja i nauka. Jeśli chcemy, coś zrobić, potrzebujemy kilku ludzi i tych kilku musimy przekonać do tego, co chcemy zrobić, żeby oni naprawdę chcieli zrobić to z nami – mówił.

Część wykładu poświęcona była zdrowej żywności i zdrowym nawykom. – Okazuje się, że dziś więcej z nas ma problemy wynikające ze złego jedzenia i z nadmiaru jedzenie niż z tego, że jesteśmy głodni i na to dobre jedzenie nie mamy pieniędzy. To jest wielka szansa naszego pokolenia, żeby zmieniać mapę kulinarną i w tym dobrobycie wybierać to co jest dla nas, dla naszej planety i dla naszych rodzin. Ważne jest, aby dzieci miały kontakt z kuchnią i gotowaniem, po to, aby mogły zdrowo się odżywiać. Nie bójmy się tego bałaganu, który pozostawią po sobie – apelował.
       
14 grudnia naukę rozpoczęto od spotkań z wykładowcami, którzy należą do czołówki ekspertów w swoich dziedzinach. O tym jak w osiągnięciu wyznaczonych celów ważna jest głowa i pozytywne myślenie porozmawiała z uczestnikami Julia Chomska – gorzowianka, absolwentka psychologii SWPS w Sopocie oraz studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi trening mentalny dla zawodników oraz trenerów, współpracuje z drużynami oraz indywidualnymi zawodnikami od juniorów rozpoczynających swoją przygodę ze sportem po Mistrzów Polski, Europy i Świata. Na co dzień współpracuje z żużlowcami Stali Gorzów. W kontakcie z klientem, czy zawodnikiem stawiam na nowoczesne formy poprawiające funkcjonowanie człowieka i dające szybkie efekty widoczne w funkcjonowaniu człowieka w różnorakich sytuacjach życiowych.

Zwieńczeniem zajęć była opowieść o tworzeniu marki, którą przygotował Paweł Tkaczyk - prezes agencji brandingowej MIDEA, specjalista od marketingu uhonorowany w 2011 roku nagrodą Człowieka Roku Polskiego Marketingu. Autor trzech bestsellerów – „Zakamarki marki”, „Grywalizacja" oraz „Narratologii”. Jest cenionym mówcą publicznym – jego wystąpienie podczas TEDx w Poznaniu jest najczęściej oglądaną online prezentacją z tego wydarzenia.

Jak zwykle nie zabrakło także tematów związanych z bieżącą działalnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego czy funduszami europejskimi (w szczególności Regionalnym Programem Operacyjnym Lubuskie 2020).

Misją Lubuskiej Akademii Rozwoju jest dostarczenie najnowszej wiedzy o teorii i praktyce wynikającej z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego oraz płynących z tego tytułu korzyści dla samorządów i przedsiębiorstw. Pokazanie, że działania firmy i lokalnego samorządu oraz regionu to powiązane ze sobą organizmy gospodarcze.

Kolejny zjazd już 18 stycznia 2019 r. (piątek). Zapraszamy do zapisów pod tym linkiem

dołącz do nas

Wypełnij poniższy formularz i zostań słuchaczem Lubuskiej Akademii Rozwoju.


Pracuję w:
Spośród poniżej podanych zagadnień proszę o zaznaczenie przynajmniej trzech, które są niezbędne w Państwa codziennej pracy:
Jakie zagadnienia dotyczące bieżącego funkcjonowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego interesują Państwa w szczególności?


- Oświadczam, iż dane osobowe podałem/-am dobrowolnie, a przed wyrażeniem zgody zapoznałem/-am się z informacjami, których podanie jest wymagane zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
- Akceptuję Regulamin Lubuskiej Akademii Rozwoju i zobowiązuję się do jego przestrzegania.
- Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Organizatora Akademii: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w celu rejestracji na Akademię, w tym otrzymywaniu komunikatów dotyczących Akademii w formie wiadomości e-mail. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do rejestracji i uczestnictwa w Akademii. Mam świadomość przysługującego mi prawa dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.